VERSION - en to ja translation catalogue (1256 entries)

en: %d slide(s) modified!
ja: %d スライドが変更されました！

en: %s changed - %s
ja: %s 変更 - %s

en: %s generator
ja: %s ジェネレーター

en: %s sets
ja: %s セット

en: 0 slides available for this slider.
ja: このスライダーで使用可能なスライドは0です。

en: 2 Colors
ja: 2色

en: 200 - Extra Light
ja: 200 - とても細い

en: 300 - Light
ja: 300 - 細い

[ctx: 500px]
en: Collection
ja: コレクション

en: 600 - Semi Bold
ja: 600 - やや太い

en: 700 - Bold
ja: 700 - 太い

en: 800 - Extra Bold
ja: 800 - とても太い

en: A-Z
ja: A-Z（昇順）

en: API Key
ja: APIキー

en: API requests
ja: APIリクエスト

en: Access to this resource not allowed!
ja: このリソースへのアクセスは許可されていません！

en: Accordion Slide Title
ja: アコーディオンスライドタイトル

en: Accordion Type settings
ja: アコーディオン形式の設定

en: Accordion slider type
ja: アコーディオンスライダー形式

en: Actions
ja: アクション

en: Adaptive sizing
ja: 適応サイズ調整

en: Add
ja: 追加

en: Add Slide
ja: スライドを追加

en: Add animation
ja: アニメーションを追加

en: Add dynamic slides
ja: 動的スライドを追加

en: Add empty slide
ja: まっさらなスライドを追加

en: Add images
ja: 画像を追加

en: Add layer
ja: レイヤーを追加

en: Add license
ja: ライセンスを追加

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add post
ja: 投稿を追加

en: Add slide
ja: スライドを追加

en: Add to group
ja: グループに追加

en: Add video
ja: 動画を追加

en: Adobe Creative SDK - Aviary image editor
ja: Adobe Creative SDK - Aviary画像エディタ

en: Advanced
ja: 高度

en: After slider
ja: スライダーの後

en: After text
ja: 文字の後

en: Album
ja: アルバム

en: Albums
ja: アルバム

en: Alias
ja: 別名

en: Alias must contain one or more letters
ja: 別名には1文字以上入力する必要があります

en: Alias removed
ja: 別名は消去されました

en: Alias updated to: %s
ja: 別名を更新: %s

en: Align
ja: 整列

en: Align thumbnails
ja: サムネイルの整列

en: All custom posts
ja: 全てのカスタム投稿

en: Allow restart after finish
ja: 終了後再度再生を開始することを許可

en: Alphabetic
ja: アルファベット

en: Alphabetical
ja: アルファベット順

en: Alt tag
ja: Altタグ

en: Alt tags
ja: Altタグ

en: Animated
ja: アニメーション付き

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation chain
ja: アニメーションチェイン

en: Animation duration
ja: アニメーション期間

en: Animation sets
ja: アニメーションセット

en: Animation settings
ja: アニメーション設定

en: Animation(s)
ja: アニメーション

en: Animations
ja: アニメーション

en: Any PHP date format can be used: http://php.net/manual/en/function.date.php
ja: PHPのどの日付形式でも使用できます：http://php.net/manual/en/function.date.php

en: Api key
ja: APIキー

en: App ID
ja: アプリID

en: Apply
ja: 適用

en: Apply as linked
ja: リンクとして適用

en: Are you sure you want to delete?
ja: 本当に削除しますか？

en: Armenian
ja: アルメニア数字

en: Arrow
ja: 矢印

en: Arrows
ja: 矢印

en: Article
ja: 記事

en: Ask down tags
ja: タグを尋ねる

en: Async
ja: 非同期

en: Auction
ja: オークション

en: Authentication successful.
ja: 認証が成功しました。

en: Authorize
ja: 許可

en: Auto
ja: 自動

en: Automatic
ja: 自動的

en: Automatic update check
ja: 自動でアップデートチェック

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay duration
ja: 自動再生の期間

en: Autostart
ja: 自動的に開始

en: Average rating
ja: 平均レーティング

en: Average score
ja: 平均スコア

en: Back to slider
ja: スライダーへ戻る

en: Backface visibility
ja: 背面表示

en: Background
ja: 背景

en: Background animation
ja: 背景アニメーション

en: Background color
ja: 背景色

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background image resize
ja: 背景画像のリサイズ

en: Background parallax
ja: 背景パララックス

en: Background position
ja: 背景位置

en: Background video
ja: 背景動画

en: Backward
ja: 前

en: Bar
ja: バー

en: Bar style
ja: バースタイル

en: Base64 embed
ja: Base64 埋め込み

en: Basic
ja: 基本

en: Before slider
ja: スライダーの前

en: Before text
ja: 文字の前

en: Black
ja: 黒

en: Black widow
ja: ブロックウィンドウ

en: Block
ja: ブロック

en: Block right click
ja: 右クリックを禁止する

en: Blocked by User
ja: ユーザーによってブロック

en: Bloom
ja: 花が咲く

en: Blue
ja: 青

en: Blur
ja: ぼかし

en: Bold
ja: 太い

en: Border width
ja: 枠線幅

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom fade
ja: 下フェード

en: Bounce
ja: バウンド

en: Box
ja: ボックス

en: Box shadow
ja: ボックスの影

en: Brand
ja: ブランド

en: Brands
ja: ブランド

en: Bring front
ja: 前に持ってくる

en: Bullets
ja: ページコントロール

en: Button
ja: ボタン

en: Button Font
ja: ボタンのフォント

en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

en: Button layer
ja: ボタンレイヤー

en: Buy Smart Slider 3 Pro!
ja: Smart Slider 3 Proを購入しましょう！

en: Buynow
ja: 今すぐ購入

en: CSS Class
ja: CSSクラス

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: CSS mode
ja: CSSモード

en: CURL disabled in your php.ini configuration. Please enable it!
ja: CURLはphp.iniで無効に設定されています。有効に変更してください！

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache cleared.
ja: キャッシュがクリアされました。

en: Cache support
ja: キャッシュをサポート

en: Cache variations
ja: キャッシュのバリエーション

en: Calendars
ja: カレンダー

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canvas
ja: キャンパス

en: Canvas settings
ja: キャンパス設定

en: Capitalize
ja: 大文字

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption backgound
ja: キャプションの背景

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Carousel slider type
ja: カルーセルスライダー形式

en: Carousel slider type settings
ja: カルーセルスライダー形式の設定

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category language
ja: カテゴリー言語

en: Category title
ja: カテゴリータイトル

en: Center
ja: 中央

en: Chain
ja: 繋ぐ

en: Changelog
ja: 変更履歴

en: Channel ID - optional
ja: チェンネルID - オプション

en: Character set
ja: キャラクターセット

en: Check for updates
ja: アップデートチェック

en: Check in the Captcha, that you are not a robot.
ja: あなたがロボットでないことをCaptchaでチェックしてください。

en: Check our video tutorials which cover everything you need to know about Smart Slider 3.
ja: ビデオチュートリアルをすべてチェックして、Smart Slider 3について知っておく必要がある内容を確認しましょう。

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Creative SDK and Continue.
ja: Creative SDKを選択して、続行してください。

en: Choose a file to import
ja: インポートするファイルを選択してください

en: Choose dynamic source
ja: 動的なソースを選択

en: Choose images
ja: 画像を選択

en: Choose the group
ja: グループを選択

en: Choose the variable
ja: 変数を選択

en: Circle
ja: 白丸

en: Circle 1
ja: 円1

en: Circle 2
ja: 円2

en: Circle 3
ja: 円3

en: Circle counter
ja: 円形カウンター

en: Circle counter label
ja: 円形カウンターラベル

en: Cjk-ideographic
ja: 漢数字

en: Clean Curl proxy
ja: Curlプロキシをクリア

en: Clean HTML
ja: HTMLをきれいにする

en: Clear Guides
ja: ガイドを消す

en: Clear both
ja: フロート解除

en: Clear both before slider
ja: スライダーの前でフロート解除

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Clear device specific layer settings
ja: デバイス固有のレイヤー設定を消去

en: Clear generators
ja: ジェネレーターをクリア

en: Clear slider cache
ja: スライダーののキャッシュをクリア

en: Clear sliders
ja: スライダーをクリア

en: Clear tab
ja: タブをクリア

en: Client Identifier
ja: 顧客識別子

en: Close
ja: 閉じる

en: Closed
ja: 閉じる

en: Color
ja: 色

en: Column
ja: 列

en: Columns
ja: 列

en: Combine
ja: 結合

en: Comment count
ja: コメント数

en: Compare
ja: 比較

en: Compare method
ja: 比較方法

en: Configure
ja: 設定

en: Container
ja: コンテナ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content list
ja: コンテンツリスト

en: Controls
ja: 操作

en: Copy
ja: コピー

en: Copy and paste this shortcode into your pages:
ja: このショートコードをコピーして、固定ページに貼り付ける。

en: Copy and paste this shortcode into your posts or pages:
ja: このショートコードをコピーして、投稿記事または固定ページに貼り付ける。

en: Copy slide to ...
ja: スライドをコピー…

en: Count
ja: 回数

en: Counter
ja: カウンター

en: Counter label
ja: カウンターのラベル

en: Create
ja: 作成

en: Create Group
ja: グループを作成

en: Create Slider
ja: スライダー作成

en: Create action for click or tap.
ja: クリックまたはタップするアクションを作成します。

en: Create custom date variables
ja: カスタム日付変数を作成

en: Create dynamic slides
ja: 動的スライドを作成

en: Create empty slide
ja: まっさらなスライドを作成

en: Create group
ja: グループを作成

en: Create lightbox from image, video or iframe.
ja: 画像・動画またはiframeからLiteboxを作成

en: Create module
ja: モジュールを作成

en: Create set
ja: セットを作成

en: Create slide
ja: スライドを作成

en: Create static slide
ja: 静的スライドを作成

en: Creation date
ja: 作成日

en: Crop
ja: クロップ

en: Crossfade
ja: クロスフェード

en: Curly 1
ja: 巻き1

en: Curly 2
ja: 巻き2

en: Currency
ja: 通貨

en: Curve 1
ja: カーブ1

en: Curve 2
ja: カーブ2

en: Curve 3
ja: カーブ3

en: Curve 4
ja: カーブ4

en: Curves
ja: カーブ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom CSS classes
ja: カスタムCSSのクラス

en: Custom css class
ja: カスタムCSSのクラス

en: Custom field name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom loading animation
ja: 読み込み時のカスタムアニメーション

en: Custom loading animation image
ja: 読み込み時カスタムアニメーション画像

en: Custom size
ja: カスタムサイズ

en: Customized variables
ja: カスタマイズされた変数

en: Cut off date
ja: 日付を切り捨てる

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Dark shadow
ja: 暗い影

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database error
ja: データベースエラー

en: Date & time
ja: 日時

en: Date format
ja: 日付形式

en: Date function
ja: 日付関数

en: Datetime format
ja: 日時形式

en: Deauthorize license
ja: ライセンスを解除

en: Debug Information
ja: デバッグ情報

en: Decimal
ja: 算用数字

en: Decimal-leading-zero
ja: 先頭に0をつけた算用数字

en: Decrease slider height
ja: スライダーの高さを下げる

en: Default
ja: デフォルト

[ctx: Default Google font charset for admin]
en: latin
ja: ラテン語

[ctx: Default Google font family for admin]
en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Default family
ja: デフォルトファミリー

[ctx: Default font sets]
en: latin
ja: ラテン語

en: Delay
ja: 遅延

en: Delayed (for lightbox/tabs)
ja: 遅延 (Lightbox・タブ用)

en: Delayed loading
ja: 遅らせて読み込む

en: Delete
ja: 削除

en: Delete and never ask for confirmation again
ja: 削除し、再度確認メッセージを表示しない

en: Delete group
ja: グループを削除

en: Delete set
ja: セットを削除

en: Delete slide
ja: スライドを削除

en: Delete slider
ja: スライダーを削除

en: Description
ja: 説明

en: Design
ja: デザイン

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Retina
ja: デスクトップ（Retinaディスプレイ）

en: Desktop image is empty!
ja: デスクトップ用画像が未設定です。

en: Desktop landscape slider size
ja: デスクトップ横向き時のスライダーサイズ

en: Desktop portrait
ja: デスクトップ縦向き

en: Developer
ja: 開発者

en: Devices
ja: デバイス

en: Disabled
ja: 無効

en: Disc
ja: 黒丸

en: Discount
ja: 値引き

en: Disliked it
ja: 嫌いです

en: Display
ja: 表示設定

en: Divi standalone plugin is not compatible with Smart Slider overwrites the CSS code of the sliders. Divi theme works fine.
ja: DiviスタンドアロンプラグインはSmart Sliderと互換性がないため、スライダのCSSコードが上書きされます。Diviのテーマはうまく動作します。

en: Do you like Smart Slider 3?
ja: あなたはSmart Slider 3が好きですか？

en: Do you really want to delete the set and all associated %s?
ja: 本当にセットと関連するすべての%sを削除しますか？

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Done
ja: 完了

en: Dot
ja: 点

en: Down scale
ja: 自動縮小

en: Downloadable
ja: ダウンロード可能

[ctx: Dribbble]
en: Project
ja: プロジェクト

en: Drop files anywhere to upload or
ja: アップデートしたいファイルをドロップしてください

en: Drop images to create slides
ja: 作成したいスライドへ画像をドロップ

en: Drop your images here!
ja: 画像をここにドロップ

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate group
ja: グループを複製

en: Duplicate layer
ja: レイヤーを複製

en: Duplicate slide
ja: スライドを複製

en: Duplicate slider
ja: スライダーを複製

en: Dynamic
ja: 動的

en: Dynamic slide
ja: 動的スライド

en: Dynamic slider height
ja: 動的スライダーの高さ

en: Edit
ja: 編集

en: Edit generator
ja: ジェネレーターを編集

en: Edit related modules
ja: 関連するモジュールを編集

en: Effect
ja: 効果

en: Email support
ja: メールサポート

en: Embed layer images into HTML
ja: レイヤー画像をHTMLに埋め込む

en: Empty
ja: 未設定

en: Empty title
ja: タイトル未設定

en: Enable
ja: 有効

en: Enabled
ja: 有効

en: End date
ja: 終了日

en: Event
ja: イベント

en: Event end date
ja: イベント終了日

en: Event name
ja: イベント名

en: Event start date
ja: イベント開始日

en: Event status
ja: イベント状態

en: Events per site
ja: サイトごとのイベント

en: Example: published||=||yes
ja: 例: 公開中||=||はい

en: Examples
ja: 例

en: Exclude ID
ja: 除外ID

en: Exclude id
ja: 除外ID

en: Exclude plugins
ja: プラグインを除外

en: Exclude posts
ja: 除外する投稿

en: Expert
ja: エキスパート

en: Expiration date
ja: 期限日

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export
ja: エクスポート

en: Export as HTML
ja: HTML形式でエクスポート

en: Export slider as HTML
ja: スライダーをHTML形式でエクスポート

en: Extra CSS
ja: 追加CSS

en: Extra bold
ja: とても太い

en: Extra light
ja: とても細い

en: Extra options
ja: 追加オプション

en: Facebook generator
ja: Facebookジェネレーター

en: Fade
ja: フェード

en: Fade in slider
ja: スライダーをフェードイン

en: Fadein
ja: フェードイン

en: Fan
ja: ファン

en: Fan 1
ja: ファン1

en: Fan 2
ja: ファン2

en: Fan 3
ja: ファン3

en: Fast
ja: 速い

en: Feed
ja: フィード

en: Field
ja: フィールド

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field value
ja: フィールド値

en: File
ja: ファイル

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filter
ja: フィルター

en: Find image
ja: 画像を探す

en: Find link
ja: リンクを探す

en: Finish autoplay on
ja: 自動再生を終了する条件

en: First
ja: 最初

en: First image alt
ja: 最初の画像のAlt

en: First slide
ja: 最初のスライド

en: First slide changed.
ja: 最初のスライドが変更されました。

en: Fixed
ja: 固定

en: Fixed height
ja: 高さを固定

en: Fixed to bottom
ja: 下端に固定

en: Fixed to left
ja: 左端に固定

en: Fixed to right
ja: 右端に固定

en: Fixed to top
ja: 上端に固定

en: Fixed width
ja: 幅を固定

en: Flash
ja: 点滅

en: Flip down
ja: フリップ 下

en: Flip left
ja: フリップ 左

en: Flip right
ja: フリップ 右

en: Flip up
ja: フリップ 上

en: Focus
ja: フォーカス

en: Folder
ja: フォルダー

en: Folder is missing!
ja: フォルダーが見つかりません！

en: Folder not found.
ja: フォルダーが見つかりません。

en: Folders
ja: フォルダー

en: Font manager
ja: フォント管理

en: Font sets
ja: フォントセット

en: Font settings
ja: フォント設定

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Fonts
ja: フォント

en: Fonts Configuration
ja: フォント設定

en: Force english backend
ja: バックエンドで英語を強制する

en: Force full width
ja: 全幅を強制

en: Forced
ja: 強制

en: Form action
ja: フォームアクション

en: Forward
ja: 次

en: Framework settings
ja: フレームワーク設定

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Full page
ja: 全画面

en: Full screen
ja: 全画面表示

en: Full width
ja: 全幅

en: Function
ja: 関数

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: General
ja: 一般設定

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generate
ja: 生成

en: Generator
ja: ジェネレーター

en: Generator created.
ja: ジェネレーターが作成されました。

en: Generator settings
ja: ジェネレーター設定

en: Georgian
ja: グルジア数字

en: Get Adobe Creative SDK API access
ja: Adobe Creative SDKのAPIアクセスを取得してください

en: Go Pro!
ja: Proバージョンにしましょう！

en: Go to slide
ja: スライドへ移動

en: Go to slide ID
ja: スライドIDへ移動

en: Got it!
ja: 了解しました

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Green
ja: 緑

en: Grey
ja: 灰色

en: Group
ja: グループ

en: Group name
ja: グループ名

en: Guides
ja: ガイド

en: Half
ja: 半分

en: Hated it
ja: 憎んでいる

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading active
ja: 見出しが有効

en: Heading layer
ja: 見出しレイヤー

en: Hebrew
ja: ヘブライ数字

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hey! How can we help you today?
ja: やぁ！今日はどのようなお手伝いをしましょうか？

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide YouTube logo
ja: YouTubeロゴを隠す

en: Hide on slides
ja: 非表示スライドID

en: Hide page overflow
ja: はみ出た部分を非表示にしページのスクロールを禁止する

en: Hide website's scrollbar
ja: ウェブサイトのスクロールバーを隠す

en: Highlight 1
ja: ハイライト1

en: Highlight 2
ja: ハイライト2

en: Highlight 3
ja: ハイライト3

en: Highlighted text
ja: ハイライト付きテキスト

en: Hills
ja: 丘

en: Hiragana
ja: ひらがなのあいうえお順

en: Hiragana-iroha
ja: ひらがなのいろはにほへと順

en: Hold down the ctrl (Windows) or command (MAC) button to select multiple options.
ja: Ctrlキー（Windows）またはcommandキー（Mac）を押しながら選択すると、まとめて選択できます。

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Horizontal accordion
ja: 水平アコーディオン

en: Horizontal align - Center
ja: 水平位置 - 中央揃え

en: Horizontal align - Left
ja: 水平位置 - 左揃え

en: Horizontal align - Right
ja: 水平位置 - 右揃え

en: Horizontal showcase
ja: 水平ショーケース

en: Hover
ja: ホバー

en: Hover color
ja: ホバー時の色

en: IDs (one per line)
ja: ID (1行に1つずつ)

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon not found
ja: アイコンが見つかりません

en: Ids (one per line)
ja: ID (1行に1つずつ)

en: If you turn this on, your articles' tags will be asked down too, to create variables from them.
ja: これをオンにすると、記事のタグにも変数が作成されます。

en: If your slider does not resize correctly, turn this option on.
ja: スライダーのサイズが正しくない場合は、このオプションをオンにします。

en: Image
ja: 画像

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Image box
ja: 画像ボックス

en: Image layer
ja: 画像レイヤー

en: Image manager
ja: 画像管理

en: Image mode
ja: 画像モード

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Images
ja: 画像

en: Images in folder
ja: フォルダー内の画像

en: Import
ja: インポート

en: Import Sample Sliders
ja: サンプルスライダーをインポート

en: Import error!
ja: インポートエラー！

en: Import file
ja: インポートファイル

en: Import file upload
ja: インポートファイルをアップロード

en: Import slider
ja: スライダーをインポート

en: Import url is not valid: %s
ja: インポートURLが有効ではありません: %s

en: Improved frontend accessibility
ja: フロントエンドのアクセシビリティが改善されました

en: Incline 1
ja: 角度上昇1

en: Incline 2
ja: 角度上昇2

en: Incline 3
ja: 角度上昇3

en: Include Subcategories
ja: 含めるサブカテゴリー

en: Include all images
ja: すべての画像を含める

en: Index
ja: インデックス

en: Inline
ja: インライン

en: Inner align
ja: 内側の整列

en: Inner color
ja: 内側の色

en: Inner width
ja: 内側の幅

en: Input
ja: 入力

en: Input button
ja: 入力ボタン

en: Input name
ja: 入力名

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert group
ja: グループを挿入

en: Insert it into an existing post with the icon:
ja: アイコンを押して投稿に挿入。

en: Insert variable
ja: 変数を挿入

en: Instagram generator
ja: Instagramジェネレーター

en: Instant out
ja: インスタントアウト

en: Instructions
ja: 指示

en: Interval
ja: 間隔

en: Into the slider
ja: スライダーに

en: Inverse arrow
ja: 逆矢印

en: Invert
ja: 逆

en: Invite only
ja: 招待のみ

en: It was ok
ja: 問題なし

en: Item
ja: 項目

en: Item defaults
ja: 項目の既定値

en: JPEG or GIF E-Card
ja: JPEG または GIF E-Card

en: JavaScript callbacks
ja: JavaScript コールバック

en: Join the Nextend community!
ja: Nextendコミュニティに参加しましょう！

en: Join the Smart Slider community!
ja: Smart Sliderコミュニティに参加しましょう！

en: Joomla articles
ja: Joomlaの記事

en: Katakana
ja: カタカナのアイウエオ順

en: Katakana-iroha
ja: カタカナのイロハニホヘト順

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyword
ja: キーワード

en: LOOP
ja: ループ

en: Label
ja: ラベル

en: Landscape
ja: 横向き

en: Language
ja: 言語

en: Layer
ja: レイヤー

en: Layer List
ja: レイヤーリスト

en: Layer animations
ja: レイヤーアニメーション

en: Layer global animation properties
ja: レイヤーの共通アニメーション設定

[ctx: Layer group]
en: Advanced
ja: 高度

[ctx: Layer group]
en: Content
ja: コンテンツ

[ctx: Layer group]
en: Image
ja: 画像

[ctx: Layer group]
en: Media
ja: メディア

[ctx: Layer group]
en: Special
ja: スペシャル

en: Layer image resize
ja: レイヤー画像のサイズ変更

en: Layer list
ja: レイヤーリスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout sets
ja: レイアウトセット

en: Lazy loading
ja: とても遅らせて読み込む

en: Learn more
ja: もっと学ぶ

en: Leave it on New Integration and Continue.
ja: 新しい統合と継続に任せてください。

en: Leave the Access an API to be selected and press Continue.
ja: アクセスするAPIを選択して、続行を押してください。

en: Left
ja: 左

en: Left fade
ja: 左フェード

en: Length
ja: 長さ

en: Letter spacing
ja: 文字の間隔

en: Level
ja: レベル

en: Library
ja: ライブラリー

en: License
ja: ライセンス

en: License key
ja: ライセンスキー

en: License key cannot be empty!
ja: ライセンスキーは空欄にすることはできません！

en: License key is active!
ja: ライセンスキーが有効です！

en: License key required for premium features!
ja: プレミアム機能を使用するためにはライセンスキーが必要です！

en: Light shadow
ja: 明るい影

en: Lightbox - Mobile - Open embeds on new tab
ja: Litebox - モバイル - 新しいタブで開く

en: Lightbox from slide backgrounds
ja: スライド背景からのLightbox

en: Liked it
ja: 好きです

en: Likes
ja: リンク

en: Limit slide width
ja: スライドの幅制限

en: Limit slide width - Mobile
ja: スライドの幅制限 - モバイル

en: Limit slide width - Tablet
ja: スライドの幅制限 - タブレット

en: Limit slide width - desktop
ja: スライドの幅制限 - デスクトップ

en: Limited access
ja: 制限されたアクセス

en: Line Through 1
ja: ラインスルー1

en: Line Through 2
ja: ラインスルー2

en: Line Through 3
ja: ラインスルー3

en: Line color
ja: 線の色

en: Line height
ja: 線の高さ

en: Link
ja: リンク

en: List
ja: リスト

[ctx: List layer type]
en: Armenian
ja: アルメニア数字

[ctx: List layer type]
en: Circle
ja: 白丸

[ctx: List layer type]
en: Cjk-ideographic
ja: 漢数字

[ctx: List layer type]
en: Decimal
ja: 数字

[ctx: List layer type]
en: Decimal-leading-zero
ja: 先頭に0をつけた数字

[ctx: List layer type]
en: Disc
ja: ディスク

[ctx: List layer type]
en: Georgian
ja: グルジア数字

[ctx: List layer type]
en: Hebrew
ja: ヘブライ数字

[ctx: List layer type]
en: Hiragana
ja: ひらがな

[ctx: List layer type]
en: Hiragana-iroha
ja: ひらがな-いろは

[ctx: List layer type]
en: Katakana
ja: カタカナ

[ctx: List layer type]
en: Katakana-iroha
ja: カタカナ-イロハ

[ctx: List layer type]
en: Lower-alpha
ja: 小文字のアルファベット

[ctx: List layer type]
en: Lower-greek
ja: 小文字のギリシャ文字

[ctx: List layer type]
en: Lower-latin
ja: 小文字のラテン文字

[ctx: List layer type]
en: Lower-roman
ja: 小文字のローマ数字

[ctx: List layer type]
en: None
ja: なし

[ctx: List layer type]
en: Square
ja: 黒四角

[ctx: List layer type]
en: Upper-alpha
ja: 大文字のアルファベット

[ctx: List layer type]
en: Upper-latin
ja: 大文字のラテン文字

[ctx: List layer type]
en: Upper-roman
ja: 大文字のローマ数字

en: List style
ja: リストスタイル

en: List type
ja: リスト形式

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Load GSAP on frontend
ja: フロントエンドでGSAPを読み込む

en: Load design
ja: デザインを読み込む

en: Load jQuery on frontend
ja: フロントエンドでjQueryを読み込む

en: Load neighbor
ja: 隣のスライドを読み込む

en: Load this slider after
ja: このスライダーを後で読み込む

en: Loading
ja: 読み込み

en: Loading animation
ja: 読み込み時のアニメーション

en: Loading background
ja: 背景画像を読み込む

en: Local import
ja: ローカルインポート

en: Local import file
ja: ローカルのインポートファイル

en: Lock Guides
ja: ガイドを見る

en: Log in
ja: ログイン

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Loop
ja: ループ

en: Loop animation
ja: アニメーションをループ

en: Loop delay
ja: ループ遅延

en: Loop single slide
ja: スライドが1枚のみの場合でもループする

en: Loved it
ja: 大好きです

en: Lower-alpha
ja: 小文字のアルファベット

en: Lower-greek
ja: 小文字のギリシャ文字

en: Lower-latin
ja: 小文字のアルファベット

en: Lower-roman
ja: 小文字のローマ数字

en: Lowercase
ja: 小文字

en: MORE
ja: もっと

en: MP3 audio
ja: MP3形式の音声

en: MP4 video
ja: MP4形式の動画

en: Main animation
ja: メインアニメーション

en: Main animation end
ja: メインアニメーションが終了

en: Main animation properties
ja: メインアニメーションプロパティ

en: Main animation start
ja: メインアニメーションが開始

en: Main color
ja: メインの色

en: Maintain slide session
ja: スライドセッションを維持する

en: Manage
ja: 管理

en: Manual
ja: マニュアル

en: Manual order
ja: 手動での並び替え

en: Manufacturer
ja: 製造者

en: Margin
ja: マージン（外側の余白）

en: Masked waves
ja: マスクされた波

en: Max
ja: 最大

en: Max width
ja: 最大幅

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Maximum file size to embed
ja: 埋め込める最大ファイルサイズ

en: Maximum screen width
ja: 最大画面幅

en: Maximum slide count
ja: 最大スライド枚数

en: Maximum slide width
ja: スライドの最大幅

en: Media
ja: メディア

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Menu item
ja: メニューアイテム

en: Menu item (item ID)
ja: メニューアイテム (アイテムID)

en: Menu order
ja: メニューの並び順

en: Meta fields
ja: メタフィールド

en: Min
ja: 最小

en: Min. font size
ja: 最小フォントサイズ

en: Minimum thumbnail count
ja: 最小サムネイル数

en: Mirror
ja: ミラー

en: Missing parameter: %s
ja: 間違ったパラメーター: %s

en: Missing sliders!
ja: スライダーがありません！

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Retina
ja: モバイル（Retinaディスプレイ）

en: Mobile landscape
ja: モバイル横向き

en: Mobile portrait
ja: モバイル縦向き

en: Mobile text
ja: モバイルのテキスト

en: Mode
ja: モード

en: Modification date
ja: 変更日

en: Modification time
ja: 変更時刻

en: Modified Time
ja: 変更時刻

en: Modify slider height
ja: スライダーの高さを変更

en: More
ja: もっと

en: Mouse
ja: マウス

en: Mouse - invert
ja: マウス - 逆向き

en: Mouse drag
ja: マウスドラッグ

en: Mouse enter position
ja: マウスカーソルが入った位置

en: Mouse scroll
ja: マウススクロール

en: Move
ja: 移動

en: Multiple animations
ja: 複数のアニメーション

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Mute
ja: ミュート

en: My album
ja: 自分のアルバム

en: My feed
ja: 自分のフィード

en: My fonts
ja: 自分のフォント

en: My photogallery
ja: 自分のフォトギャラリー

en: My photos
ja: 自分の写真

en: My styles
ja: 自分のスタイル

en: Name
ja: 名前

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team! We'd love the opportunity to help you.
ja: 1対1のサポートが必要ですか？サポートチームに連絡してください。喜んでお助けします。

en: Negotiable price
ja: 交渉可能な価格

en: New
ja: 新

en: New slide
ja: 新しいスライド

en: New slider
ja: 新しいスライダー

en: Newest First
ja: 新しい順

en: Newsletter
ja: ニュースレター

en: Next
ja: 次

en: Next arrow
ja: 次の矢印

en: Next image
ja: 次の画像

en: Next label
ja: 次のラベル

en: Next position
ja: 次の位置

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: Nextend settings
ja: Nextend 設定

en: No
ja: いいえ

en: No animation
ja: アニメーションなし

en: No conflicts detected
ja: 競合が検出されませんでした

en: No image
ja: 画像なし

en: No limit
ja: 無制限

en: No permission: %s
ja: 許可なし: %s

en: No search term specified. Showing recent items.
ja: 検索用語が指定されていません。最近のアイテムを表示しています。

en: No wrap
ja: 改行しない

en: Normal
ja: 通常

en: Not %s
ja: %s ではない

en: Not editable
ja: 編集不可

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: Numeric
ja: 数字

en: OR
ja: または

en: Offset
ja: オフセット

en: Offset value
ja: オフセット値

en: Oldest First
ja: 古い順

en: One per line
ja: 1行に1つずつ

en: Only .ss3 files can be uploaded!
ja: .ss3ファイルのみをアップロードできます！

en: Only display these posts
ja: これらの投稿のみ表示する

en: Only not recurring events
ja: 定期的なイベントでない

en: Only recurring event parents
ja: 定期的なイベントの親のみ

en: Only slide name
ja: スライド名のみ

en: Only special price
ja: 限定特別価格

en: Only works if the 'Optimize images' option is turned on too!
ja: '画像を最適化する'オプションがオンになっている場合にのみ機能します。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open
ja: 開く

en: Optimize
ja: 最適化

en: Optimize image
ja: 画像を最適化

en: Optimize images
ja: 画像を最適化

en: Options
ja: オプション

en: Order by
ja: 並べ替え

en: Order by custom field
ja: カスタムフィールドで並び替え

en: Order by given meta key
ja: 与えられたメタキーで並び替え

en: Order by metakey
ja: メタキーで並び替え

en: Other
ja: その他

en: Outer color
ja: 外側の色

en: Outer width
ja: 外側の幅

en: Over
ja: オーバー

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay background
ja: オーバーレイの背景

en: Overwrite current
ja: 現在の内容を上書き

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Padding
ja: パディング（内側の余白）

en: Page or Post editor
ja: 固定ページまたは投稿のエディター

en: Paragraph
ja: 段落

en: Parallax
ja: 視差効果（パララックス）

en: Parallax depth
ja: パララックス深度

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Parent category
ja: 親カテゴリー

en: Particle effect
ja: パーティクルエフェクト

en: Password
ja: パスワード

en: Paste the PHP code into source code:
ja: PHPのソースコードに貼り付ける。

en: Pause on scroll
ja: スクロール時に一時停止

en: Photo
ja: 写真

en: Photos by album
ja: アルバムの写真

en: Photos by user
ja: ユーザーによる写真

en: Picasa generator
ja: Picasaジェネレーター

en: Pick the parent layer!
ja: 親のレイヤーを選んでください！

en: Pimary color
ja: プライマリー色

en: Placeholder color
ja: プレースホルダーの色

en: Placeholder image
ja: プレースホルダー画像

en: Play button
ja: 再生ボタン

en: Play button height
ja: 再生ボタンの高さ

en: Play button image
ja: 再生ボタンの画像

en: Play button width
ja: 再生ボタンの幅

en: Play on
ja: 再生タイミング

en: Play on first load
ja: 最初のロードで再生

en: Play once
ja: 1度再生

en: Play when visible
ja: 表示時に再生する

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Plays
ja: 再生

en: Plays in when
ja: いつ再生する

en: Please fill the name field!
ja: 名前欄を入力してください！

en: Polygons
ja: 多角形

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Portrait or Landscape algorithm
ja: 縦向きか横向きかの判定方法

en: Position name or module ID
ja: 位置名またはモジュールID

en: Possible Conflicts
ja: 考えられる競合

en: Post
ja: 投稿

en: Post IDs
ja: 投稿ID

en: Post custom fields
ja: 投稿のカスタムフィールド

en: Post date
ja: 投稿日時

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts by page
ja: 固定ページの投稿

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset font families
ja: プリセットフォントファミリー

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous arrow
ja: 前の矢印

en: Previous image
ja: 前の画像

en: Previous label
ja: 前のラベル

en: Previous position
ja: 前の位置

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Price
ja: 価格

en: Priority
ja: 優先度

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Product ID
ja: 製品ID

en: Product language
ja: 製品言語

en: Product name
ja: 製品名

en: Product price
ja: 製品価格

en: Product types
ja: 製品型式

en: Products
ja: 製品

en: Profiles
ja: プロフィール

en: Progress
ja: 進行

en: Progress bar
ja: プログレスバー

en: Progress bar label
ja: プログレスバーのラベル

en: Project
ja: プロジェクト

en: Public
ja: 公開

en: Publish
ja: 公開

en: Publish down date
ja: 公開日

en: Publish up date
ja: 公開日時

en: Published
ja: 公開中

en: Published between
ja: 公開期間

en: Pulse
ja: パルス

en: Purple
ja: 紫

en: Quality
ja: 品質

en: Quarter
ja: クォーター

en: Quick Edit - Slides
ja: クイック編集 - スライド

en: RSS url
ja: RSS URL

en: Random
ja: ランダム

en: Randomize
ja: ランダム表示

en: Randomize first
ja: 最初をランダム表示

en: Randomize first slide
ja: 最初のスライドをランダム表示

en: Randomize slides
ja: スライドをランダム表示

en: Rate your experience!
ja: あなたの体験を評価してください！

en: Rating
ja: レーティング

en: Read more
ja: もっと読む

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Rectangle 1
ja: 長方形1

en: Rectangle 2
ja: 長方形2

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Register, then login to <a href="https://www.adobe.io/" target="_blank">Adobe</a>.
ja: 登録して、<a href="https://www.adobe.io/" target="_blank">Adobe</a>にログインしてください。

en: Registration start date
ja: 登録開始日

en: Regular price
ja: 通常価格

en: Relation
ja: 関係

en: Remove HTML
ja: HTMLを除去

en: Remove animations
ja: アニメーションを消去

en: Remove from group
ja: グループから外す

en: Remove links
ja: リンクを除去

en: Remove special characters
ja: 特殊文字を除去

en: Remove vertical margin
ja: 垂直方向のマージンを除去

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename set
ja: セットの名前を変更

en: Render sliders as iframe in AJAX calls
ja: AJAX呼び出しでスライダをiframeとしてレンダリングする

en: Repeat
ja: リピート

en: Repeat self only
ja: 自分自身のみリピート

en: Repeatable
ja: 繰り返し可能

en: Replace these timestamp variables
ja: これらのタイムスタンプ変数を置き換える

en: Reset
ja: リセット

en: Reset design to default
ja: デザインをデフォルトにリセット

en: Reset to normal state
ja: 通常状態へリセット

en: Reset when slide changes
ja: スライドが変わった時にリセット

en: Respect words
ja: 敬意を表す言葉

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: Responsive - Auto width
ja: レスポンシブ - 自動幅

en: Responsive - Full page
ja: レスポンシブ - 全画面

en: Responsive - Full width
ja: レスポンシブ - 全幅

en: Responsive mode
ja: レスポンシブモード

en: Responsive scale
ja: レスポンシブ比率

en: Responsive tricks
ja: レスポンシブトリック

en: Result
ja: 結果

en: Resume autoplay on
ja: 自動再生を再開する条件

en: Returns articles from the ubcategories of the selected categories
ja: 選択したカテゴリのサブカテゴリから記事を返します。

en: Ribbon
ja: リボン

en: Right
ja: 右

en: Right fade
ja: 右フェード

en: Rotation
ja: 角度

en: Round to 5px
ja: 5pxへ丸める

en: Row
ja: 行

en: Ruler
ja: ルーラー

en: Sale price
ja: セール価格

en: Save
ja: 保存

en: Save as new
ja: 新規保存

en: Save as new animation
ja: 新しいアニメーションとして保存

en: Save as new font
ja: 新しいフォントとして保存

en: Save as new layout
ja: 新しいレイアウトとして保存

en: Save as new style
ja: 新しいスタイルとして保存

en: Save design as new preset
ja: デザインをプリセットに保存する

en: Saved and slider cache invalidated.
ja: 保存され、スライダーキャッシュが無効になりました。

en: Saved.
ja: 保存されました。

en: Scale down
ja: スケールダウン

en: Scale up
ja: スケールアップ

en: Screen width and height
ja: 画面の幅と高さ

en: Screen width only
ja: 画面の幅のみ

en: Script attributes
ja: スクリプトの属性

en: Scroll - invert
ja: スクロール - 逆向き

en: Scroll to
ja: スクロール：

en: Scrolls to the bottom of the page
ja: ページの下部へ移動

en: Scrolls to the top of the page
ja: ページの上部へスクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search by tag
ja: タグで検索

en: Search in the knowledge base
ja: 知識ベースで検索する

en: Search results only
ja: 検索結果のみ

en: Second image alt
ja: 2番めの画像のAlt

en: Secondary color
ja: セカンダリー色

en: Secondary server
ja: セカンダリーサーバー

en: Security token mismatch
ja: セキュリティートークンが間違っています

en: Security token mismatch. Please refresh the page!
ja: セキュリティートークンが間違っています。ページを再読込みしてください。

en: See all features
ja: すべての機能を見る

en: Select
ja: 選択

en: Select a page or a blog post from your WordPress site.
ja: WordPressサイトからページまたはブログ投稿を選択してください。

en: Select all
ja: 全て選択

en: Select article or menu item from your site.
ja: サイトの記事またはメニュー項目を選択します。

en: Select files
ja: ファイルを選択

en: Select none
ja: 選択解除

en: Select published
ja: 公開を選択

en: Select slider
ja: スライダーを選択

en: Select unpublished
ja: 非公開を選択

en: Selected Articles
ja: 記事を選択

en: Semi bold
ja: やや太い

en: Separate them with comma.
ja: カンマで分割する

en: Separator
ja: 区切り

en: Server side mobile detect
ja: サーバー側でのモバイル検出

en: Set
ja: 設定

en: Set added
ja: セットが追加されました

en: Set as first
ja: 最初として設定

en: Set is not editable
ja: セットは編集不可

en: Set renamed
ja: 名前変更をセット

en: Sets
ja: セット

en: Settings
ja: 設定

en: Shadow
ja: 影

en: Shadows
ja: 影

en: Shake
ja: シェイク

en: Shake left
ja: シェイク 左

en: Shake right
ja: シェイク 右

en: Shape
ja: 形

en: Shape divider
ja: 区切り

en: Shop and search results
ja: ショップと検索結果

en: Shop only
ja: ショップのみ

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Show
ja: 表示

en: Show Guides
ja: ガイドを表示

en: Show Joomla admin footer
ja: Joomleの管理者フォルダーを表示

en: Show YouTube logo
ja: YouTubeロゴを表示

en: Show background video on mobile
ja: モバイルで背景動画を表示する

en: Show editor icon
ja: 編集アイコンを表示

en: Show layer on selected devices
ja: 選択したデバイスにレイヤーを表示

en: Show on devices
ja: 表示デバイス

en: Show on mobile
ja: モバイルで表示

en: Show only errors
ja: エラーのみ表示する

en: Show parent products only
ja: 親のプロダクトのみ表示

en: Show posts
ja: 投稿を表示

en: Show video title
ja: 動画タイトルを表示

en: Showcase
ja: ショーケース

en: Showcase slider type
ja: ショーケーススライダー形式

en: Showing items match for "%s"
ja: "%s"に一致した項目を表示しています

en: Shows on hover
ja: ホバー時の表示

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple slider type
ja: シンプルスライダー形式

en: Simple slider type settings
ja: シンプルスライダー形式の設定

en: Single
ja: シングル

en: Single animation
ja: 単独のアニメーション

en: Size
ja: サイズ

en: Skip
ja: スキップ

en: Skippable
ja: スキップ可能

en: Slices - Reversed triangle
ja: スライス - 逆三角形

en: Slices - Single
ja: スライス - シングル

en: Slices - Triangle
ja: スライス - 三角形

en: Slide
ja: スライド

en: Slide #%d
ja: スライド #%d

en: Slide CSS
ja: スライドCSS

en: Slide ID
ja: スライドID

en: Slide Library
ja: スライドライブラリー

en: Slide background images
ja: スライドの背景画像

en: Slide count per site
ja: サイトあたりのスライド数

en: Slide created. | Slides created.
ja[0]: スライドが作成されました。

en: Slide deleted.
ja: スライドが削除されました。

en: Slide duplicated.
ja: スライドが複製されました。

en: Slide event
ja: スライドイベント

en: Slide index
ja: スライドインデックス

[ctx: Slide item]
en: Area
ja: 領域

[ctx: Slide item]
en: Audio
ja: 音声

[ctx: Slide item]
en: Button
ja: ボタン

[ctx: Slide item]
en: Caption
ja: キャプション

[ctx: Slide item]
en: Circle Counter
ja: 円形カウンター

[ctx: Slide item]
en: Counter
ja: カウンター

[ctx: Slide item]
en: Heading
ja: 見出し

[ctx: Slide item]
en: Highlighted Heading
ja: ハイライト付き見出し

[ctx: Slide item]
en: Icon
ja: アイコン

[ctx: Slide item]
en: Icon - Legacy
ja: アイコン - レガシー

[ctx: Slide item]
en: Image
ja: 画像

[ctx: Slide item]
en: Image area
ja: 画像の領域

[ctx: Slide item]
en: Image box
ja: 画像ボックス

[ctx: Slide item]
en: Input
ja: 入力

[ctx: Slide item]
en: Joomla Module
ja: Joomlaモジュール

[ctx: Slide item]
en: List
ja: リスト

[ctx: Slide item]
en: Progress Bar
ja: プログレスバー

[ctx: Slide item]
en: Transition
ja: 切り替え

[ctx: Slide item]
en: Video
ja: 動画

en: Slide margin
ja: スライドのマージン

en: Slide order saved.
ja: スライドの並び順が保存されました。

en: Slide published.
ja: スライドが公開されました。

en: Slide saved.
ja: スライドが保存されました。

en: Slide size
ja: スライドサイズ

en: Slide title
ja: スライドタイトル

en: Slide to bottom
ja: 下へスライド

en: Slide to top
ja: 上へスライド

en: Slide unpublished.
ja: スライドが非公開になりました。

en: Slide width
ja: スライドの幅

en: Slide(s) copied.
ja: スライドをコピーしました。

en: Slider
ja: スライダー

en: Slider CSS
ja: スライダーCSS

en: Slider ID
ja: スライダーID

en: Slider Type
ja: スライダーの形式

en: Slider background image
ja: スライダーの背景画像

en: Slider background video
ja: スライダーの背景動画

en: Slider border
ja: スライダーの枠線

en: Slider center
ja: スライドの中央

en: Slider created.
ja: スライダーが作成されました。

en: Slider deleted.
ja: スライダーが削除されました。

en: Slider duplicated.
ja: スライダーが複製されました。

en: Slider height
ja: スライダーの高さ

en: Slider height is not valid number!
ja: スライドの高さは有効な数値ではありません！

en: Slider imported.
ja: スライダーはインポートされました

en: Slider is empty.
ja: スライダーは空っぽです。

en: Slider name
ja: スライダーの名前

en: Slider order saved.
ja: スライダーの並び順が保存されました。

[ctx: Slider responsive mode]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fixed
ja: 固定

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullpage
ja: 全画面

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullwidth
ja: 全幅

en: Slider saved.
ja: スライダーが保存されました。

en: Slider side spacing
ja: スライダーの側面のスペース

en: Slider size
ja: スライダーサイズ

en: Slider size - Mobile
ja: スライダーサイズ - モバイル

en: Slider size - Tablet
ja: スライダーサイズ - タブレット

en: Slider size is too small!
ja: スライダーのサイズが小さすぎです！

[ctx: Slider type]
en: Accordion
ja: アコーディオン

[ctx: Slider type]
en: Block
ja: ブロック

[ctx: Slider type]
en: Carousel
ja: カルーセル

[ctx: Slider type]
en: Showcase
ja: ショーケース

[ctx: Slider type]
en: Simple
ja: シンプル

en: Slider width is not valid number!
ja: スライドの幅は有効な数値ではありません！

en: Slider's default
ja: スライダーのデフォルト

en: Slider's inline JavaScript
ja: スライダーのインラインJavaScript

en: Slides
ja: スライド

en: Slopes
ja: 傾斜

en: Slow
ja: 遅い

en: Smart Slider 3 activated!
ja: Smart Slider 3 が有効になりました！

en: Smart Slider 3 updated to the latest version!
ja: Smart Slider 3 は最新バージョンへアップデートされました！

en: Smart Slider deauthorized on this site!
ja: このサイトのSmart Slideの認証を解除しました！

en: Smart Snap
ja: スマートスナップ

en: Smooth scroll speed
ja: スムーススクロール速度

en: Smooth scroll to this element
ja: この要素へスムーズにスクロール

en: Solo
ja: ソロ

en: Sparkling
ja: スパークリング

en: Special
ja: スペシャル

en: Special price
ja: 特別価格

en: Special zero
ja: 特別なゼロ

en: Speed
ja: 速度

en: Split text settings
ja: 分割文字設定

en: Square
ja: 黒四角

en: Stack
ja: スタック

en: Start
ja: 開始

en: Start date
ja: 開始日

en: Start delay
ja: 遅延開始

en: Static
ja: 静的

en: Static Overlay
ja: 静的オーバーレイ

en: Static overlay
ja: 静的オーバーレイ

en: Static save
ja: 静的保存

en: Static slide
ja: 静的スライド

en: Status
ja: 状態

en: Sticky
ja: 付箋

en: Stop
ja: 停止

en: Stop autoplay on
ja: 自動再生を一時停止する条件

en: Store Front page
ja: フロントページを保管

en: Strength
ja: 強さ

en: Stretch
ja: ストレッチ

en: Strict
ja: 厳格

en: Structure
ja: 構造

[ctx: Structure]
en: Basic
ja: 基本

[ctx: Structure]
en: Special
ja: スペシャル

en: Style manager
ja: スタイル管理

en: Style sets
ja: スタイルセット

en: Style settings
ja: スタイル設定

en: Super fast
ja: とても速い

en: Super fast 4x
ja: とても速い 4x

en: Super slow
ja: とても遅い

en: Supplier
ja: 供給者

en: Support
ja: サポート

en: Swing
ja: スイング

en: Swing left
ja: スイング 左

en: Swing right
ja: スイング 右

en: Switching to bottom
ja: 下へ切り替え

en: Switching to top
ja: 上へ切り替え

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet Retina
ja: タブレット（Retinaディスプレイ）

en: Tablet landscape
ja: タブレット横向き

en: Tablet portrait
ja: タブレット縦向き

en: Tablet text
ja: タブレットのテキスト

en: Tag
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Target window
ja: ターゲットウィンドウ

en: Tax
ja: 税金

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Template library
ja: テンプレートライブラリー

en: Text Bar
ja: テキストバー

en: Text align
ja: 文字揃え

en: Text from file
ja: ファイルからのテキスト

en: Text from input
ja: テキスト入力フォーム

en: Text layer
ja: テキストレイヤー

en: Text shadow
ja: テキストの影

en: The Default redirect URI should be a https address to your website. Don't worry if your website is not on https, it still will be good. Example: https://example.com
ja: デフォルトのリダイレクトURIは、httpsアドレスであるべきです。でも、あなたのウェブサイトがhttps上にない場合でも心配しないでください。それでも問題ありません。 例：https://example.com

en: The Name and Description can be anything.
ja: 名前と説明は何でもかまいません。

en: The Platform should stay on Web.
ja: プラットフォームはWeb上にとどまるべきです。

en: The cache of the posts with the given ID will be cleared upon save.
ja: 指定されたIDを持つ投稿のキャッシュは、保存時に消去されます。

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから移動した場合、変更内容が失われます。

en: The imported file is not readable!
ja: インポートファイルが読み込めませんでした

en: Theme
ja: テーマ

en: There are no messages to display.
ja: 表示するメッセージはありません。

en: There is no layer available to be child of the selected layer!
ja: 選択したレイヤーの子になるレイヤーがありません！

en: Third
ja: 3番目

en: This feature requires valid license key!
ja: この機能を使用するには有効なライセンスキーが必要です！

en: This video url is not supported!
ja: この動画URLはサポートされていません！

en: This will be used at the get_posts function as the 'orderby' value. If you are not sure which one you need, just try both out.
ja: これはget_posts関数で 'orderby'値として使用されます。必要なものが不明な場合は、両方を試してみてください。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail - horizontal
ja: サムネイル - 水平

en: Thumbnail - vertical
ja: サムネイル - 垂直

en: Thumbnail image resize
ja: サムネイル画像をリサイズ

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Ticket price
ja: チケット価格

en: Tile
ja: タイル

en: Tilt 1
ja: 傾斜1

en: Tilt 2
ja: 傾斜2

en: Time
ja: 時間

en: Time format
ja: 時刻形式

en: Timestamps
ja: タイムスタンプ

en: Title
ja: タイトル

en: Titles
ja: タイトル

en: To be able to use Aviary image editing tool in this application, you have to create an own API key to gain access.
ja: このアプリケーションでAviary画像編集ツールを使用できるようにするには、独自のAPIキーを作成してアクセスする必要があります。

en: To bottom
ja: 上へ

en: To bottom left
ja: 左下へ

en: To bottom right
ja: 右下へ

en: To chain layers together, please switch to desktop portrait mode!
ja: レイヤーをつなぎ合わせるには、デスクトップ縦向きに切り替えてください！

en: To full screen
ja: 全画面表示にする

en: To full screen image
ja: 画像を全画面表示にする

en: To fullscreen
ja: 全画面表示

en: To get started with Smart Slider 3, please refer to this guide for downloading, installing, and using.
ja: Smart Slider 3を使い始めるには、ダウンロード、インストール、および使用に関する各種ガイドを参照してください。

en: To left
ja: 左へ

en: To right
ja: 右へ

en: To top
ja: 上へ

en: To top left
ja: 左上へ

en: To top right
ja: 右上へ

en: Token
ja: トークン

en: Top
ja: 上

en: Top and bottom
ja: 上下

en: Top fade
ja: 上フェード

en: Touch
ja: タッチ

en: Transform
ja: 変換

en: Trashed
ja: ごみ箱

en: Triangle 1
ja: 三角形1

en: Triangle 2
ja: 三角形2

en: Tutorial Videos
ja: チュートリアルビデオ

en: Twitter generator
ja: Teitterジェネレーター

en: UP
ja: 上

en: Unable to contact with the licensing server, please try again later!
ja: ライセンスサーバーにアクセスできません。しばらく経ってからお試しください！

en: Unable to delete the set
ja: セットを削除できません

en: Underline 1
ja: 下線1

en: Underline 2
ja: 下線2

en: Underline 3
ja: 下線3

en: Underline double 1
ja: 二重線1

en: Underline double 2
ja: 二重線2

en: Unexpected error
ja: 予期しないエラー

en: Unexpected error: %s
ja: 想定外のエラー: %s

en: Unit
ja: 単位

en: Unpublish
ja: 未公開

en: Unpublished
ja: 非公開

en: Up scale
ja: 自動拡大

en: Update
ja: アップデート

en: Update time
ja: 更新時刻

en: Upload date
ja: アップロード日

en: Upper-alpha
ja: 大文字のアルファベット

en: Upper-latin
ja: 大文字のアルファベット

en: Upper-roman
ja: 大文字のローマ数字

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Use protocol-relative URL
ja: protocol-relative URLを使用する

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User IDs
ja: ユーザーID

en: User id
ja: ユーザーID

en: User name
ja: ユーザー名

en: User name or ID
ja: ユーザー名またはID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Value
ja: 値

en: Variables
ja: 変数

en: Variations
ja: バリエーション

en: Venues
ja: 会場

en: Version
ja: バージョン

en: Version %s available!
ja: バージョン %s が利用できます！

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: Vertical accordion
ja: 垂直アコーディオン

en: Vertical align
ja: 垂直方向の整列

en: Vertical align - Bottom
ja: 垂直位置 - 下揃え

en: Vertical align - Middle
ja: 垂直位置 - 中央揃え

en: Vertical align - Top
ja: 垂直位置 - 上揃え

en: Vertical showcase
ja: 垂直ショーケース

en: Video
ja: 動画

en: Video quality
ja: 動画の品質

en: Video type
ja: 動画形式

en: Video url
ja: 動画URL

en: Videos
ja: 動画

en: View image
ja: 画像を表示

en: View tweet
ja: ツイートを表示

en: Vimeo generator
ja: Vimeoジェネレーター

en: Vimeo url
ja: VimeoのURL

en: Vimeo url or Video ID
ja: VimeoのURLまたは動画ID

en: Virtual
ja: 縦

en: Visible slides
ja: スライドを表示

en: Visit site
ja: サイトを訪問

en: Visual do not exists
ja: ビジュアルは存在しません

en: Warehouse
ja: 倉庫

en: Warehouses
ja: 倉庫

en: Watch now
ja: 見る

en: Wave 1
ja: 波1

en: Wave 2
ja: 波2

en: Waves
ja: 波

en: Web
ja: ウェブ

en: What are you looking for?
ja: 何を探していますか？

en: When not visible
ja: 非表示時

en: White
ja: 白

en: Whole group
ja: グループ全体

en: Why upgrade to PRO?
ja: なぜPROにアップグレードするのですか？

en: Width
ja: 幅

en: Word spacing
ja: 単語の間隔

en: WordPress - Create widget area
ja: WordPress - ウィジェット領域を作成

en: Yes
ja: はい

en: You are not allowed to upload!
ja: あなたはアップロードが許可されていません！

en: You can use any jQuery selector to scroll to a specific element on the page. Example: "#pricing" scrolls to the element with the id of "pricing".
ja: 任意のjQueryセレクタを使用して、ページ上の特定の要素にスクロールできます。例： "#pricing"は"pricing"ID要素にスクロールします。

en: You can't import sliders from Smart Slider 2.
ja: Smart Slider 2からスライダーをインポートすることはできません。

en: You have the latest version!
ja: 最新版を使用中です！

en: YouTube generator
ja: YouTubeジェネレーター

en: YouTube privacy enhanced mode
ja: YouTubeプライバシー拡張モード

en: YouTube url or Video ID
ja: YouTubeの動画ページURLか動画ID

en: YoutTube generator
ja: YouTubeジェネレーター

en: Youtube
ja: YouTube

en: Youtube url
ja: YouTubeのURL

en: Z-A
ja: Z-A（降順）

en: ZigZag 1
ja: ジグザグ1

en: ZigZag 2
ja: ジグザグ2

en: ZigZag 3
ja: ジグザグ3

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: animation
ja: アニメーション

en: animations
ja: アニメーション

en: arrow
ja: 矢印

en: auto
ja: 自動

en: columns
ja: 列

en: error
ja: エラー

en: font
ja: フォント

en: fonts
ja: フォント

en: fullscreen
ja: 全画面

en: generator
ja: ジェネレーター

en: iframe url
ja: iframeのURL

en: image
ja: 画像

en: images
ja: 画像

en: label
ja: ラベル

en: last slide
ja: 直前のスライド

en: loop
ja: ループ

en: loops
ja: ループ

[ctx: magento]
en: Insert widget
ja: ウィジェットを挿入

en: metadata
ja: メタデータ

en: ms
ja: ミリ秒

en: next slide
ja: 次のスライド

en: notice
ja: 通知

en: on load
ja: 読み込み時

en: on scroll
ja: スクロール時

en: one per line
ja: 1行に1つずつ

en: optional
ja: オプション

en: or
ja: または

en: orderby value
ja: 値で並び替え

en: pixel
ja: ピクセル

[ctx: position for controls]
en: Position
ja: 位置

en: post
ja: 投稿

en: sec
ja: 秒

en: slide count
ja: スライド表示枚数

en: slide index
ja: スライドインデックス

en: style
ja: スタイル

en: styles
ja: スタイル

en: success
ja: 成功

en: thumbnails per group
ja: グループ毎のサムネイル

[ctx: twitter]
en: Timeline
ja: タイムライン

en: visual
ja: ビジュアル

en: visuals
ja: ビジュアル

en: widget area(s)
ja: ウィジェット領域
