VERSION - en to fa translation catalogue (278 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host.</p>
fa: <h1>خطای اتصال به دیتابیس</h1> <p>احتمال دارد که نام کاربری و رمز دیتابیس را در فایل <code>wp-config.php</code>اشتباه وارد کرده باشید .</p><code>%s</code> <ul> <li>آیا اطمینان دارید که رمز را درست وارد کرده اید?</li> <li>آیا اطمینان دارید که اشتباه تایپی ندارید ?</li> <li>آیا اطمینان دارید که سرور شما مشکلی ندارد?</li> </ul> <p>بهتر است با مسئول هاستیگ خود تماس بگیرید.</p>

en: %
fa: درصد

en: %s changed - %s
fa: %s تغییر داده شد به %s

en: %s sets
fa: %s ست شده

en: 100 Italic
fa: ایتالیک 100

en: 200 Italic
fa: ایتالیک 200

en: 300 Italic
fa: ایتالیک 300

en: 500 Italic
fa: ایتالیک 500

en: 600 Italic
fa: ایتالیک 600

en: 800 Italic
fa: ایتالیک 800

en: 900 Italic
fa: 900 ایتالیک

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>.</p>
fa: <h1>امکان انتخاب دیتابیس نیست &#8217;t</h1>
    <p>اتصال به دیتابیس برقرار نشدe <code>%1$s</code> دیتابیس.</p>
    <ul>
    <li>قصد خروج دارید؟</li>
    <li>این کاربر <code>%2$s</code> دسترسی لازم را برای <code>%1$s</code> دیتابیس دارد?</li>
    <li>پیشوند جداول دیتابیس را بررسی نمایید <code>username_%1$s</code>. شاید مشکل از آنجا باشد</li>
    </ul>
    <p>اگر کار با دیتابیس را آشنا نیستید با هاست خود تماش بگیرید</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Nextend platform %1$s requires MySQL %2$s or higher
fa: <strong>خطا</strong>: برای پلتفرم %1$s نیاز به mysql نسخه %2$s یا بالاتر است

en: API requests
fa: درخواست Api

en: Accordion Slide Title
fa: عنوان اسلاید اکاردئون

en: Actions
fa: اکشن

en: Active
fa: فعال

en: Add
fa: افزودن

en: Add new
fa: افزودن جدید

en: After you have logged in <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">on this page</a>, click on the "NEW APPLICATION" button!
fa: بعد از ورود به سایت <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank"> بروی ساخت برنامه جدید</a> کلیک کنید

en: All
fa: همه

en: Animation
fa: انیمیشن

en: Animation sets
fa: نوع انیمیشن

en: Animation settings
fa: تنظیمات انیمیشن

en: Application Name can be anything
fa: نام برنامه هر چیزی میتواند باشد

en: Apply
fa: اعمال

en: Apply as linked
fa: تایید اتصال

en: Arabic
fa: عربی

en: Are you sure you want to delete?
fa: آیا مطمئن هستید قصد دارید حذف کنید ؟

en: Async
fa: همگام سازی

en: Autoplay duration
fa: مدت زمان پخش خودکار

en: Background color
fa: رنگ پس زمینه

en: Bold
fa: ضخیم

en: Bold Italic
fa: ایتالیک ضخیم

en: Border
fa: خطوط اطراف

en: Border radius
fa: گرد کردن حاشیه اطراف

en: Box
fa: باکس

en: Box shadow
fa: سایه باکس

en: Button
fa: دکمه

en: By default Aviary is limited in the image size up to 1 megapixel. If you would like to edit bigger images, you can ask them (it's free) to enable high resolution image support on your app.
fa: به صورت پیشفرض Aviary دارای محدودیت اندازه تصویر تا 1 مگا پیکسل است . اگر قصد دارید تصویر بزرگتر ویرایش کنید باید از انها سوال کنید برنامه رایگان پشتیبانی میکند یا نه

en: CURL disabled in your php.ini configuration. Please enable it!
fa: تابع Curl بروی سرور شما غیر فعال است . لطفا فعال کنید

en: Cancel
fa: انصراف

en: Capitalize
fa: حروف درشت

en: Chain
fa: زنجیر

en: Character set
fa: ست کردن کاراکتر

en: Choose
fa: انتخاب

en: Choose a file to import
fa: انتخاب فایل برای ورودی

en: Choose images
fa: انتخاب تصویر

en: Clean Curl proxy
fa: پاک کردن پروکسی CURL

en: Clear cache
fa: حذف کش

en: Clear tab
fa: پاک کردن تب

en: Click the "ADD APPLICATION" button
fa: بروی دکمه ADD APPLICATION کلیک نمایید

en: Client ID
fa: شناسه کاربر

en: Client secret
fa: امنیت کاربر

en: Color
fa: رنگ

en: Combine
fa: ادغام

en: Configuration
fa: تنظیمات

en: Configure
fa: تنظیمات

en: Content list
fa: لیست محتوی

en: Count
fa: شمارشگر

en: Create action for click or tap.
fa: ایجاد اکشن برای کلیک یا ضربه زدن .

en: Create lightbox from image, video or iframe.
fa: ایجاد لایت باکس از تصویر ، ویدئو یا آی فریم .

en: Create set
fa: ایجاد ثبت شد

en: Cyrillic
fa: سیریلیک

en: Dashboard
fa: داشبورد

en: Dashed
fa: خط چین

en: Database error
fa: خطای دیتابیس

en: Database error %1$s for query %2$s
fa: خطای دیتابیس %1$s برای %2$s

en: Database error %1$s for query %2$s made by %3$s
fa: خطای دیتابیس %1$s برای %2$s توسط %3$s

en: Decoration
fa: آذین بندی

en: Default
fa: پیشفرض

[ctx: Default Google font charset for admin]
en: latin
fa: لاتین

[ctx: Default Google font family for admin]
en: Montserrat
fa: فونت Montserrat

en: Default family
fa: فونت پیشفرض

[ctx: Default font]
en: Montserrat,Arial
fa: فونتهای Montserrat,Arial

[ctx: Default font sets]
en: latin
fa: لاتین

en: Delay
fa: تاخیر

en: Delete
fa: حذف

en: Delete and never show again
fa: حذف شود و مجدد هرگز نمایش داده نشود

en: Delete set
fa: حذف ثبت شد

en: Desktop
fa: دسکتاپ

en: Desktop Retina
fa: نمایش رتینا

en: Desktop image is empty!
fa: تصویر دسکتاپ خالیست

en: Devanagari
fa: دوناگری

en: Direction
fa: چرخش

en: Do you really want to delete the set and all associated %s?
fa: آیا واقعا قصد دارید تمام موارد انتخاب شده و ارتباط آنها را حذف کنید %s ؟

en: Done
fa: اعمال شد

en: Dot
fa: نقطه

en: Dotted
fa: نقطه چین

en: Double
fa: دوخط

en: Drop files anywhere to upload or
fa: کشیدن فایل از هرکجا برای آپلود یا

en: Duration
fa: مدت توقف

en: Easing
fa: کاهشی

en: Edit
fa: ویرایش

en: Empty
fa: خالی

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Event
fa: رویداد

en: Event name
fa: نام رویداد

en: Examples
fa: نمونه ها

en: Expert
fa: خروجی

en: Extra CSS
fa: سی اس اس خارجی

en: Family
fa: خانواده

en: Fill the captcha
fa: کپچا را وارد کنید

en: Folder is missing!
fa: پوشه پیدا نشد

en: Folders
fa: پوشه ها

en: Font
fa: فونت

en: Font manager
fa: مدیریت فونتها

en: Font sets
fa: تنظیم فونت

en: Font settings
fa: تنظیمات فونت

en: Fonts
fa: فونت ها

en: Fonts Configuration
fa: تنظیمات فونت

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Generate
fa: ایجاد کردن

en: Go to
fa: برو به

en: Go to slide
fa: برو به اسلاید

en: Go to slide ID
fa: برو به شناسه اسلاید

en: Got it!
fa: نیاز دارم

en: Greek
fa: یونانی

en: Greek Extended
fa: یونانی

en: Groove
fa: شیار

en: Heading
fa: هد

en: Heading active
fa: هد فعال

en: Help
fa: راهنما

en: High resolution feature
fa: ویزگی رزولوشن بالا

en: Hold down the ctrl (Windows) or command (MAC) button to select multiple options.
fa: برای انتخاب چند گزنیه دکمه Ctrl را در ویندوز یا Command را در مک نگه دارید و سپس انتخاب نمایید

en: Hover
fa: هاور موس

en: If you have already registered to Adobe, you can skip this step. If not, please <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">register</a>!
fa: شما اگر در سایت ادوبی ثبت نام کردید این مرحله را رد شوید در غیر اینصورت لطفا وارد <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">ثبت نام</a> شوید

en: Image
fa: تصویر

en: Image manager
fa: مدیریت تصاویر

en: Images
fa: تصاویر

en: Insert
fa: افزودن

en: Inset
fa: وارد کردن

en: Instant out
fa: خروج فوری

en: JavaScript
fa: جاوا اسکریپت

en: Joomla
fa: جوملا

en: Keyword
fa: کیورد

en: Khmer
fa: خمر

en: Latin
fa: لاتین

en: Latin Extended
fa: لاتین

en: Layer global animation properties
fa: خصوصیات انیمیشن لایه عمومی

en: Letter spacing
fa: فضای خالی بین لغات

en: Lightbox
fa: لایت باکس

en: Line height
fa: ارتفاع خط

en: Link
fa: لینک

en: Load GSAP on frontend
fa: بارگذاری GSAP در سایت

en: Load jQuery on frontend
fa: بارگذاری جیکوئری در سایت

en: Log in
fa: ورود

en: Log out
fa: خروج

en: Login
fa: ورود

en: Loop
fa: حلقه

en: Lowercase
fa: حروف کوچک

en: Manage
fa: مدیریت

en: Menu item
fa: آیتم منو

en: Minify
fa: فشرده سازی

en: Missing parameter: %s
fa: پارامترهای %s  پیدا نشد

en: Mobile
fa: موبایل

en: Mobile retina
fa: موبایل رتینا

en: Name
fa: نام

en: Next slide
fa: اسلاید بعدی

en: No image
fa: بدون تصویر

en: No permission: %s
fa: %s بدون مجوز میباشد .

en: No search term specified. Showing recent items.
fa: معیاری برای نمایش مشخص نشده است . نمایش جدیدترین ها

en: None
fa: هیچ

en: Normal
fa: معمولی

en: Normal Italic
fa: ایتالیک معمولی

en: Not %s
fa: %s خیر

en: Not editable
fa: غیرقابل ویرایش

en: Offset
fa: آفست

en: One per line
fa: در هر خط

en: Opacity
fa: شفافیت

en: Options
fa: تنظیمات

en: Outset
fa: شروع

en: Overwrite current
fa: در حال بازنویسی

en: Padding
fa: فضای حاشیه از داخل

en: Paragraph
fa: پاراگراف

en: Password
fa: پسورد

en: Pause
fa: توقف

en: Platform must be "Web"
fa: پلتفرم باید وب باشد

en: Play
fa: اجرا

en: Please fill the name field!
fa: لطفا نام خود را وارد کنید

en: Preset font families
fa: خانواده فونت پیشفرض

en: Preview
fa: پیش نمایش

en: Previous slide
fa: اسلاید قبلی

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Rename set
fa: تغییر نام ثبت شد

en: Repeat
fa: بازنمایش

en: Repeatable
fa: قابل تکرار

en: Request access to high resolution API
fa: درخواست Api دسترسی به وضوح بالا

en: Ridge
fa: مرز خط

en: Rotate
fa: چرخش

en: Save
fa: ذخیره

en: Save as
fa: ذخیره مجدد

en: Save as new
fa: ذخیره جدید

en: Save as new animation
fa: ذخیره بعنوان انیمیشن جدید

en: Save as new font
fa: ذخیره بعنوان فونت جدید

en: Save as new style
fa: ذخیره بعنوان استایل جدید

en: Saved.
fa: ذخیره شد

en: Scale
fa: درجه و مقیاس

en: Scroll to
fa: اسکرول به

en: Scrolls to the bottom of the page
fa: اسکرول به پایین صفحه

en: Scrolls to the top of the page
fa: اسکرول به بالای صفحه

en: Security token mismatch
fa: توکن امنیتی پیدا نشد

en: Security token mismatch. Please refresh the page!
fa: توکن امنیتی پیدا نشد . صفحه را ریفرش نمایید

en: Select
fa: انتخاب

en: Select a page or a blog post from your WordPress site.
fa: انتخاب یک صفحه یا یک پست بلاگ از سایت وردپرسی

en: Select article or menu item from your site.
fa: انتخاب مطلب یا منو برای سایت

en: Select files
fa: انتخاب فایل

en: Set
fa: ست

en: Set added
fa: افزوده شد

en: Set is not editable
fa: قابل ویرایش نیست

en: Set renamed
fa: تغییر نام داده شد

en: Sets
fa: انتخاب شده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Show Joomla admin footer
fa: نمایش فوتر ادمین جوملا

en: Show only errors
fa: فقط نمایش خطا

en: Showing items match for "%s"
fa: نمایش آیتم های یکی با %s

en: Simple
fa: ساده

en: Single
fa: اسلاید خاص

en: Size
fa: سایز

en: Skew
fa: حالت کج

en: Slide ID
fa: شناسه اسلاید

en: Slide event
fa: رویداد اسلاید

en: Slide index
fa: شاخص اسلاید

en: Slide title
fa: عنوان اسلاید

en: Solid
fa: خط ممتد

en: Solo
fa: سولو

en: Special zero
fa: صفر ویژه

en: Start delay
fa: مقدار تاخیر در شروع

en: Static
fa: ثابت

en: Stop
fa: توقف

en: Style
fa: استایل

en: Style manager
fa: مدیریت استایلها

en: Style sets
fa: تنظیم استایل

en: Style settings
fa: تنظیمات استایل

en: Tablet
fa: تبلت

en: Tablet Retina
fa: تبلت رتینا

en: Telugu
fa: تلوگو

en: Text
fa: متن

en: Text align
fa: جهت نمایش متن

en: Text shadow
fa: سایه متن

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fa: تغییرات شما از بین میرود اگر بدون ذخیره کردن صفحه را ترک کنید

en: The query argument of %s must have a placeholder.
fa: مقادیر ورودی مربوط به کوئری  %s  دارای مکان مشخص باشد

en: Then you can copy and paste your Client ID and Client secret to this form and Save it
fa: سپس شناسه کلاینت و کد امنیت کلایت را کپی و در فرم وارد کنید و ذخیره .

en: There are no messages to display.
fa: پیامی برای شما وجود ندارد

en: To be able to use Aviary image editing tool in this application, you have to create an own API key to gain access.
fa: برای استفاده از ابزار Aviary image editing  نیاز به کد Api دارید

en: Transform
fa: تغییر شکل

en: Transform origin
fa: شروع افکت تبدیل

en: Unable to contact with the licensing server, please try again later!
fa: امکان اتصال با سرور لایسنس نمیابشد . لطفا مجدد تلاش کنید

en: Unable to delete the set
fa: امکان حذف نمیباشد

en: Unexpected error
fa: خطای غیر منتظره

en: Unexpected error: %s
fa: خطای غیر منتظره : %s رخ داده است

en: Uppercase
fa: حروف بزگ

en: Use protocol-relative URL
fa: استفاده از پروتوکل Url

en: User name
fa: نام کاربری

en: Vietnamese
fa: ویتنام

en: Visual do not exists
fa: ویژوال وجود ندارد

en: Width
fa: عرض

en: Word spacing
fa: فضای لغات

en: Write a short description about your site
fa: یک توضیح کوتاه از سایت خود بدهید

en: Yes
fa: بله

en: You are not allowed to upload!
fa: شما امکان آپلود را ندارید !

en: You can use any jQuery selector to scroll to a specific element on the page. Example: "#pricing" scrolls to the element with the id of "pricing".
fa: شما میتوانید با قرار دادن آی دی یک بخش ، مانند #pricing به ان قسمت از صفحه اسکرول نمایید

en: animation
fa: انیمیشن

en: animations
fa: انیمیشن

en: error
fa: خطا

en: font
fa: فونت

en: fonts
fa: فونتها

en: google
fa: گوگل

en: image
fa: تصویر

en: images
fa: تصاویر

en: ms
fa: میلی ثانیه

en: notice
fa: یادآوری

en: px
fa: پیکسل

en: style
fa: استایل

en: styles
fa: استایل ها

en: success
fa: با موفقیت

en: visual
fa: ویژوال

en: visuals
fa: ویژوال
